Představení soupeře - Birmingham City FC
Představení soupeře – Birmingham City FC
V tomto díle se pokusím poodhalit roušku tajemství, pod kterou je skryt sice nenápadný ale svým způsobem velmi zajímavý klub – Birmingham City FC.
Z názvu klubu je asi jasné jeho působiště, a opravdu – klub sídlí ve městě Birmingham – druhém největším městě Anglie. Samotné město má něco málo přes 1 milión obyvatel, je součástí West Midlands conurbation, která ještě zahrnuje všechna okolní přilehlá města a městečka a oblast tzv. Black Country (což je anglická obdoba Mostecké hnědouhelné pánve..:-), celá oblast West Midlands conurbation má dohromady asi 2,5 miliónů obyvatel….takže není divu, že se zde „urodilo“ mnoho velmi známých a populárních fotbalových klubů, jejichž vzájemné derby zápasy patří i díky poněkud divočejší nátuře zdejších obyvatel k opravdu velmi vyhecovaným (West Bromwich Albion, Aston Villa, Wolverhampton, Walsall).
První zmínka o Birminghamu pochází ze 6. století – je zde zmiňovaná malá anglo-saská zemědělská osada na břehu řeky Rea. Jméno Birmingham pochází z anglosaského výrazu „Beorma ingas ham", což v překladu do moderní angličtiny znamená „Domov lidí z Beormy“.
Ve 12 století bylo vesnici Birmingham královským výnosem uděleno „tržní právo“ a současně založený místní trh – tzv.Bull Ring změnil zemědělskou vesnici Birmingham v rušné tržní městečko. ……
Na počátku 16. století byly v okolí Birminghamu objeveny rozsáhlá naleziště železa a uhlí, což zapříčinilo masivní rozvoj místních manufactur, z nichž nejvýznamnější byly manufactury vyrábějící zbraně – takže o Birmingham byly logicky sváděny velmi krutýé boje v Anglické Občanské Válce……
Začátek 18. století je pro Birmingham zlomové časové údobí - dochází totiž k překotnému a ničím neřízenému rozvoji města, který neměl do té doby ve světě obdoby. Industry Revolution měla totiž v Birminghamu své přirozené centrum. Továrny zde rostly jako houby po dešti a do města a jeho okolí se houfně stěhovali lidé z celé Anglie, Walesu a Irska. Byly zde také postupně soustředěny nejlepší mozky Anglie – platformou pro ně se stala The Lunar Society – zde vznikaly téměř veškeré technické vynálezy tehdejšího světa…..
Pro lepší přístup k přírodním zdrojům byl v roce 1820 v celé oblasti vybudován systém vodních kanálů – a v roce 1837 zde byla položena železnice aby spojila Birmingham se zbytkem Anglie a především pak s největším odbytištěm svých výrobků - Londonem, což následně vyvolalo další velkou vlnu rozvoje města a jeho přilehlého okolí…a můžeme směle říci, že právě Birmingham roztočil ozubená kola Industry Revolution a byl nejprůmyslovějším městem tehdejšího světa, ne náhodou se mu říkalo „Dílna Světa“……toto mělo i svou stinnou stránku – v totální devastaci místní přírody - následky tohoto vidíme ještě dnes v oblasti tzv. Black Country, jejíž název asi nejlépe popisuje danou oblast……další stinnou stránkou zásadního průmyslového významu Birminghamu pro celou Briátnii pak byl za 2. světové války logický zájem německých bombardérů o takto významnou lokalitu, celá oblast byla několik let terčem zuřivého německého bombardování, ze kterého se vzpamatovávala až do 60. let 20. století. Sotva se oblast vypořádala s devastujícími následky mnohaletého pravidelného bombardování přišla další rána – pravicová vláda Margaret Thatcherové měla ve svém volebním programu jako jeden ze svých stěžejních bodů útlum britského těžkého průmyslu. Prosazení jejich politického programu do praxe udělalo ve městě opravdu pořádný průvan – zavírání továren, rušení celých výrobních odvětví, na kterých bylo město bytostně závislé, přineslo masovou nezaměstnanost se všemi jejími průvodními negativními jevy a udělalo z celého regionu velmi výbušnou směs, ve které se děly zvláště v první polovině 80 let velmi zajímavé věci. Z města a jeho okolí se pro pravicovou vládu stal sud střelného prachu, který hrozil kdykoli vybouchnout - proto následný rozsáhlý vládní program zaměřený na celkovou obnovu města se snažil zahladil ty nejhorší následky kolapsu místního těžkého průmyslu a všeho co pak s ním následně souviselo. Došlo proto k velké průmyslové restrukturalizaci celého regionu a Birmingham z toho nakonec vyšel jako vítěz – dnes je to moderní rozvíjející se město s velmi bohatým kulturním zázemím……
Místní obyvatelé jsou zbytkem Anglie nazývání „Brummies“ – což vychází z městského nickname – Brums – a mluví velmi specifickým dialektem – tzv. Brummie Dialect. Bílých Angličanů zde žije 70%, rozsáhlá asijská komunita zahrnuje asi 20% místní populace, 6% pak tvoří černoši.
O tom že se Birmingham transformoval v opravdu velmi kulturní město nejlépe vypovídá stav místní kriminality, která je sice mírně nad anglickým průměrem ale ze všech největších anglických měst (Newcastle, Leeds, Sheffield, Manchester, Liverpool, Nottingham, Birmingham, Bristol) je nejnižší …..což se v ranných 80 létech mohlo zdát jako hodně odvážné sci-fi….:-)
Birmingham je také městem sportu – je zde postavena krásná The National Indoor Arena (1991), která hostila mnoho národních a mezinárodních šampionátů, mimojiné i MS v halové atletice. Rugby má ve městě také své velmi významné místo, na The Alexander Stadium má své centrum atletika – místní atletický klub Birchfield Harriers byl založen již v roce 1877.
Pro mně osobně byl Birmingham sympatický především tím, že v jeho lůně vznikl Heavy Metal, za což mu i tímto článkem vzdávám pomyslný hold…….:-)…..
O samotném městě by se dalo ještě velmi dlouho psát – na to ale máme ještě i zápas s Aston Villou…J …přejděme tedy už konečně k meritu článku – k Birmingham City FC
Klub byl založen už v roce 1875 pod názvem Small Heath Alliance, z názvu nejprve vypadlo slovo Alliance a v roce 1905 již vystupuje pod názvem Birmingham F.C., v roce 1943 do klubového jména ještě přibylo slovo City….
Brums jsou co se týče trofejí hodně ve stínu svého velkého městského rivala – Aston Villy, nicméně v popularitě se Aston Ville určitě vyrovnají……jedinou trofejí a zároveň i největším klubovým úspěchem je vítězství v Ligovém Poháru v roce 1963, jehož finále si zahráli ještě v roce 2001, Brums byli také ve finále FA CUPU – 1931 a 1956. Nejúspěšnější klubové období spadá do 50 let a první půlky let 60–tých, kdy klub nehrál v lize o záchranu, ba naopak – pohyboval se v lepším ligovém průměru, v roce 1956 obsadil svou nejvyšší ligovou pozici v klubové historii – byl šestý …….ve všech ostatních létech se Brums pohyboval mezi 1 a 2 ligou – byl to takový typický „pendler“ mezi PL a Championshipem, v roce 1989 dokonce spadl až do 3. divize, kde si pobyl 3 roky…..to bylo klubové dno, ze kterého se rychle zase odrazili ke své typické roli prvoligového „pendlera“…
V létě roku 2007 se udála v klubovém zázemí významná událost – významný hong – kongský obchodník koupil 29,9% klubových akcií a stal se největším samostatným klubovým podílníkem, má plány postupně převzít nad klubem kontrolu….takže uvidíme co z tohoto podivného spojení nakonec vzejde…..minimálně 20% obyvatel Birminghamu je s tímto spojením určitě spokojeno…J, jak to ale vidí „bílá“ většina nedokážu odhadnout…
Velkým klubovým „specifikem“ je jeho výkonný klubový ředitel - je jím totiž žena – Karren Brady….:-), byla na tento post dosazena v polovině 90 - tých let tehdejším spoluvlastníkem klubu – Mr. Sulivanem…..a nevede si ve své pozici věru špatně, jen to je asi pro běžného fotbalového fanouška dost nezvyklé spojení…J
Brums hrají své zápasy už od roku 1905 na St. Andrews Stadium, momentální kapacita je 30.009 diváků, klubové vedení má plány na jeho rozšíření minimálně o 10 000……je to logický krok, když uvážíme že původní kapacita St. Andrews byla 75 000 fans…..v roce 1938 byla z bezpečnostních důvodů snížená na 68 000, takže současných 30 000 se jeví jako velmi málo….v roce 1985 zde došlo v zápase s Leedsem (jak příznačné….) k rozsáhlým násilnostem při kterých byly zraněny stovky lidí a jeden teenager dokonce zemřel….tento zápas zapadl do celkového kontextu nešťastného roku 1985 - (neštěstí v Bruselu, požár v Bredfordu) a byl také důvodem k výraznému omezení tehdejší kapacity a následné rekonstrukci vynucené nedostatečnými bezpečnostními prvky na stadiónu.
Dalším návrhem je vybudování zcela nového The City of Birmingham Stadium, s kapacitou 55 000 diváků, který by fungoval jako městský stadión pro kricket, rugby a fotbal a byl by součástí velkého multimediálního zábavního komplexu…..nový stadión by měli spolufinancovat Birmingham FC, město Birmingham a silná finanční skupina Las Vegas Sands, která se specializuje na provoz casin.
Takže toto je tedy konec představení tohoto nenápadného ale svým způsobem velmi zajímavého anglického fotbalového klubu, jehož budoucnost může být ještě hodně zajímavá…..
autor: Bruce Is A Yido
COYS!
Komentáře
Přehled komentářů
Vzpamatuj se, chlape.
Článek
(fantomas, 11. 6. 2009 9:20)Velmi obohacující dílko, hlavně o městě Birminghamu jako takovém jsem se rád něco nového dozvěděl. Díky, Bruci. :-)
článek
(Romus, 1. 3. 2008 18:39)nechcu tady dělat nějaké rozbroje, ale musím podotknout, že se mě článek líbí.Není zas tak dlouhý a je fakt, že kromě klubu se člověk dozví něco o městě jako takovém. A nevěděl jsem, že v Birminghamu vzniknul Heavy metal. To mě potěšilo. Mám pocit, že i Ozzy Osborne je rodák z Birminghamu, ale nejsu si úplně jistej.
Korme
(bruce, 1. 12. 2007 20:47)tobě chlapečku uníká rozdíl mezi diskusí a provokací....ty tady totiž jen provokuješ...a na trapně provokujícího hošíka fakt nemám náladu....
Bruce
(Korm, 1. 12. 2007 20:28)Nemá cenu s tebou diskutovat o čemkoliv,určitě pochopíš proč
to Korm
(bruce, 1. 12. 2007 18:58)co v mých vlastních článcích souvisí či nesouvisí s fotbalem nech laskavě na mém posouzení.....pokud máš díky své jednoduchosti problém s mými články, tak je prostě ignoruj a překlikni si raději na sportovní stránku Blesku...
to "woolwich man"
(webmaster, 1. 12. 2007 18:06)no to já si právě za těma urážkama pevně stojím:-P
to webmaster
(Radek (Hovězí 678 , 756 01), 1. 12. 2007 17:45)
Jsem moc rád,že byly me osobní důvody, k mé malé prupovídce pochopeny. Samozřejmě bych se za jiných okolností neopovážil jít proti fanouškou Spuds :-).
Avšak tu snůšku urážek si vyprošuji....
webmaster
(Korm, 1. 12. 2007 15:02)Je to tak jak říkáš,proti článku jako takovému nemám nic,ovšem to že byl v roce 1820 v Birminghamu vybudován systém vodních kanálů,má se samotným fotbalem(o který tu snad jde především:)) společného asi tolik jako Robocop s Trautenberkem.Oceňuji snahu dávat tady ty informace"navíc",ale ne každého to zajímá a pak je složité se prolouskávat článkem dlouhým jak Route 66.A co že to mám proti vašemu klubu?Vůbec nic,protože mě nezajímá,stejně jako všechny ostatní anglické týmy.C ya
to "woolwich man"
(webmaster, 1. 12. 2007 14:50)jinak jsou mi známy důvody tvého příspěvku,chápu že bys nikdy nic takového vážně nenapsal a že ty okolnosti a podmínky za kterých jsi byl donucen něco tak ošklivého napsat, byly opravdu neúnosné:-)
pánové.nenechte se rozhodit:-)
(webmaster, 1. 12. 2007 14:35)Korm není Woolwichský smrad, nýbrž dlouholetý fanda okřídlených myší a proti našemu klubu vůbec nic nemá (že Korme?:-), jen se mu prostě nelíbí bruceho článek protože on přes historii a dějepis nikdy moc nebyl (jenom na dějepisářky:-D). Co se týče toho druhého výtečníka, tak to je exemplární případ jak již Martan poznamenal "woolwichského smradu", též známého pod latinským názvem "debilus arsenálus", ktrý si myslí, že když řekne že náš tým stojí za hovno (pořád lepší než směska imigrantů vedená pedofilem), stejně jako naši fanoušci (tady se nedá o čem mluvit, stačí se podívat na tu smečku českých "kdejerosickýtenklubmiluju" rádoby "věrných a nefalšovaných" puberťáků),no a vše korunované opravdu groteskní hláškou "Robinson je díra" - takovéto citáty slýcháváme jenom od opravdových fotbalových odborníků, kteří této problematice skutečně rozumí (navíc se stačí podívat na "šíleného Jendu" a vidíte, že tento "fanoušek" nemusel jít pro přirovnání "díra" vůbec daleko:-). Takže děkujeme fanouškům za jejich názory a s rozechvělými prsty na tlačítkách myší z nadějí očekáváme další jejich odborné posudky a glosy. Děkuji za vaši pozornost, domluvil YidCZ - COYS!
aby měl Korm radost...
(Radek (Hovězí 678 , 756 01), 1. 12. 2007 14:13)
Dlouho jsem se tomu bránil,ale pod tlakem jistých okolností vám musím zdělit vámi již jistě dlouho známou pravdu :váš tým stojí za hovno,stejně jako fandové,navíc je robinson díra.
Tak do mě ...
to korm
(MartanCJ, 1. 12. 2007 13:13)Zřejmně další Woolwichský smrad :-). Mě se naopak Bruceovi články moc líbý... Ta historie je úžasná a a jak už psal webík, tak předzápasvoá preview si můžeme přečíst třeba na efotbalu, tak proč psát další... Navíc docela Bruce i obdivuju todleto sesmolit :-)
Bruce
(Korm, 1. 12. 2007 12:53)Pak tedy výborně,mrdám se na tvé přidané hodnotě s tím že si odnáším něco víc.Je to tvrdá zkušenost.Bu´dto si členem nějaké sekty,nebo máš skvělý smysl pro humor,který bych rád ocenil.Jelikož Vy-nadfanoušci,s inteligencí daleko přesahující průměrný inteligenční kvocient všech ostatních fandů některého týmu z jakékoliv evropské ligy,si tuhle srandu nepochybně zasloužíte.Přeju hodně štěstí do dalších bojů o udržení se v soutěži.
dodatek
(bruce, 1. 12. 2007 12:26)a první a poslední věta je stejná, protože to byl autorův záměr.....něco jako uzavření kruhu
to Korm
(bruce, 1. 12. 2007 12:24)
řeknu to stručně - nepíšu své články pro fotbalové debily....mé články mají vždy tvz. přidanou hodnotu
navíc yidos jsou co se týče inteligence hodně nad běžným inteligenčním průměrem běžných fotbalových fans - tak možná zde vznikl tvůj problém....protože já své články logicky koncipuju pro yidos, kteří jsou schopni vstřebat a pochopit onu "přidanou" hodnotu ....
COYS!
to kom
(webmaster, 1. 12. 2007 11:38)jééééžiš Korme ty aby ses neozval:-) tyhlety články jsou Bruceho specialita a čte je celkem hodně lidí a zajímá je to, troška historie ještě nikdy nikoho nezabila;-) takže pokud si chceš přečíst klasické preview,doporučuji ti stránky jako eurofotbal.cz, kde jsi jistě jako ryba ve vodě:-P
ku clanku..
(zigi, 1. 12. 2007 10:54)Tieto clanky, vsak niesu pisane, ako nejake Match Preview, skor ide o Predstavenie supera - s ´bruceovym´ dodatkom z historie..... a pod. celkom zaujimavych udalosti, k danemu klubu/mestu. ;-))
článek
(Korm, 1. 12. 2007 10:17)Proč je proboha první věta stejná jako poslední?A navíc málokoho zajímá na fotbalovém webu co se dělo v městě X nebo Y v roce 1820 nebo 3000 let před kristem.Příšel jsem si tady přečíst obyčejné zápasové preview,kterého jsem se bohužel nedočkal,je to škoda.
Ještě to Korm
(fantomas, 11. 6. 2009 9:20)