Představení soupeře - Blackburn Rovers
Představujeme soupeře – Blackburn Rovers
Fotbalový klub Blackburn Rovers je pýchou města Blackburn - což je 105 tisícové hlavní centrum hrabství Lancashire (administrativním centrem je však 9 mil vzdálený menší Preston).
Yidos musí na svých výjezdech do Blackburnu urazit z Londonu rovných 210 mil……
Slovo „blackburn“ ze staré angličtiny významově znamená „temně zbarvený proud ohně“ ….jméno dala městu řeka Blackwater River (která mi velmi evokuje název famózního alba skupiny Opeth – Blackwater Park – možná tam je i nějaká spojitost..:-)…..v údolí Blackwater River - v místě dnešního města Blackburn žili první lidé dokonce již v dávných prehistorických dobách – důkazem jsou náleziště pohřebišt pravěkých lidí….no a v době bronzové tam už evidentně byl slušný cvrkot…. …o čemž podávají důkaz současné rozsáhlé archeologické vykopávky
V Římské éře anglických dějin byl Blackburn významným posádkovým městem na důležité vojenské silnici do Mamucium (což je dnešní Manchester City)
V následné anglo-saské éře byl Blachebourne (anglosaský původní název města) centrem tehdejšího Blackburnshire – důležité součátí mocného Království Northumbrie…..z této doby pochází místní slavná Katedrála - Blackburn Cathedral – mimochodem první kamnená katedrála v Británii…. O městu jsou navíc časté zmínky v Anglo-saské Kronice….
V období anglické Industry Revolution byl Blackburn klíčovým centrem textilního průmyslu, který podstatně změnil tvář historického města Blackburn v průmyslovou aglomeraci se všemi průvodními znaky, které k tomu patří, mimochodem – Blackburn je nazýván „Cotton Town“….. ….tento překotný průmyslový rozvoj přilákal do města z bývalých anglických kolonií spoustu přistěhovalců – dnes žije ve městě velká 20% muslimská minorita, což činí z Blackburnu 3. největší muslimské centrum v Anglii…..řekl bych, že to je možná i příčinou jejich špatné návštěvnosti na fotbale….a tímto oslím můstkem se tedy konečně dostaneme k meritu věci – k pýše města – fotbalovému klubu Blackburnu Rovers….:-)
Ten založili středoškolští studenti už v roce 1875 a v roce 1888 se stal jedním ze zakladajících členů The Football League (dnešní Premier League) no a v roce 1890 se ze svého tehdejšího provizória přesunul do Ewood Parku, kde hraje dodnes. Ostatně konec 19. století je nejvýraznějším klubovým obdobím - Rovers v té době získal 5 krát FA CUP, z toho dokonce 3 krát hezky v řádku za sebou - 1884;1885;1886;…další pak v létech 1990 a 1991…..velké klubové úspěchy přišly ještě těsně před 1. světovou válkou, kdy Rovers získal 2 ligové tituly - 1912 a 1914……v roce 1928 došlo k poslednímu velkému vzepětí klubu – zisk FA CUPu byl na hodně dlouho poslední velký klubový úspěch, termín „hodně dlouho“ má v tomto případě konkrétní podobu – 70 let….:-)…..Rovers se během této nešťastné 70 – leté periody pohyboval nejprve především v Second Division, kterou v roce 1958 na chvíli ještě úspěšně opustil – a 8 let se pohyboval ve středu tabulky The First Divison. (tehdejší anglické 1.ligy), v roce 1960 si dokonce zahrál finále FA CUPu – prohrál v něm jednoznačně s Wolves 0:3…..toto finále bylo navíc velmi specifické - byl to totiž úplně poslední zápas, ve kterém se ještě nemohlo střídat….no a obránce Rovers Dave Whelan si hned zkraje zápasu zlomil nohu, takže Blackburn hrál téměř celý zápas jen s 10 hráči…..prostě smůla….
Ve slavném fotbalovém roce 1966 Rovers ukončil svou krátkou provoligovou etudu a nadlouho zase zmizel v propadlišti dějin – nějakých 25 let se pohyboval mezi Second Division a Third Division ….
Mezníkem v klubové historii byl vstup místního průmyslového magnáta Jacka Walkera do klubových struktur – v sezóně 1990-91 pomohl zachránit klub v Second Division (šťastné 19. místo) a začal do klubu pumpovat na tu dobu neuvěřitelné peníze, navíc na post managera angažoval anglickou fotbalovou legendu - Kennyho Dalglishe – výsledkem bylo, že hned následující rok Blackburn vyhrál play – off v Second Division a zařadil se opět mezi elitu…….a řízením osudu se znovu stal zakládajícím členem – tenotkrát Premier League…. a činil se na přestupovém trhu jako ještě nikdo před nimi…..hlavní přestupovou bombou bylo angažování mladé anglické superstar – Alana Shearera – 3,5 miliónů liber, které za Alana obdržel Southampton byl nový anglický přestupový rekord….samozřejmě, že kromě Alana přišly ještě i další tehdejší hvězdy anglického fotbalu (např. Le Saux) - hned první sezóna v Premier League byla úspěšná – Blackburn skončil 4 a kvalifikoval se do pohárové Evropy…..což je na nováčka slušný výkon…v další sezóně Jack Walkers opět přepsal dějiny přestupového trhu, kdy z Norwiche angažoval za tehdy neuvěřitelných 5,5 miliónů liber 21 letého strikera Chrise Suttona…..Sutton vytvořil se Shearerem famózní útočné duo – tzv. SAS – které drtilo všechno a všechny - a Rovers se dlouho přetahoval s MU o samotný ligový titul……další sezónu pak díky výbornému finiši za sebou nechal i slavný MU a po 90 létech opět vyhrál anglickou ligu – tentokrát už pod jejím novým - dnešním názvem Premier League…..ve městě z toho byla veliká sláva….která však velmi rychle pominula, klub hned v následující sezóně ustoupil ze svých pozic, prodával postupně jednu hvězdu za druhou a v roce 1999 dokonce sestoupil do Championshipu….to už však bylo bez klubového zachránce Jacka Walkera, který z Rovers už předtím zhnusen odstoupil…
Klub však nepadl na dno, hned v roce 2001 opět postoupil zpět a vedl si úspěšně…v lize skončil na slušné 10 pozici, ale co bylo podstatnější – vyhrál Ligový pohár….ve finále bohužel porazil Tottenham…L…další sezóna byla také úspěšná – 6 místo nikdo nečekal….pak však přišlo prozření – 15 místo a odchod tehdejšího managera Sounesse, kterého vystřídal Mark Hughes – legenda MU – a ten poctivou mravenčí prací vytvořil z Blackburnu velmi slušný ligový klub a pravidelně atakuje Pohárovou Evropu……systém hry je založen především na nezměrné bojovnosti, důrazu a rychlosti….bohužel také na zákeřnosti některých „taky fotbalistů“ …..
Rovers hrají své zápasy od roku 1890 na Ewood Parku, který má pro rekonstrukci iniciované Jackem Walkerem (jedna tribuna nese jeho jméno) kapacitu 31 367 míst k sezení…. ty však zůstavají z velké míry často prázdné……což by mohl být námět pro nějaký další článek...
bruce is a yido
COYS!
Komentáře
Přehled komentářů
Tohle opravdu další povedený článek. Je velmi obsáhlý,vystižný a poučný. Moc se mi líbi.už se těším na tvůj další příspěvek.... super čtení
pochvala
(qotsa, 28. 10. 2007 17:10)Musím uznat, poutavý, zajímavý a skvěle napsaný článek... radost číst
to webík
(bruce, 26. 10. 2007 10:51)
jo, v pohodě...:-)....možná že vytvoříme pro tento druh článků speciální rubriku....
Zápas s Getafe? Kdyby tady byl zvracející smajlík, tak bych ho použil k vyjádření mých pocitů ze zápasu
to bruce
(webmaster, 25. 10. 2007 22:02)
no vidíš to, jak si to hezky zvládnul:-) jinak další povedený článek...
btw. čumím na match s Getafe a zatím nic moc, poločas 1:1 ale jako na to hovno co getafe hraje to mohlo být už tak třim i když naše hra taky není nijak zvlášť líbivá... snad se to druhou půlku zlepší...
Krása
(Bodas, 4. 4. 2008 17:41)