Představení soupeře - Manchester City FC
Představení soupeře – Manchester City
Dnešní díl našeho pravidelného seriálu, ve kterém si postupně mapujeme naše soupeře, se bude odehrávat na Severozápadě Anglie, v lokalitě zvané Greater Manchester, kde má své sídlo tradiční anglický fotbalový klub Manchester City FC….
Jak je již tradicí, nejprve si něco povíme o lokalitě, kde tento sympatický klub sídlí….- město Manchester je se svými 452 000 obyvateli hlavní metropolí rozsáhlé městské oblasti zvané Greater Manchester – ta je s 2,25 miliónem obyvatel druhou největší měststkou oblastí v UK. Manchester je v součastnosti moderní rozvíjející se město – je to hlavní centrum obchodu, vyššího vzdělání, umění, kultury, komerční a mediální sféry celé Severní Anglie. V roce 2006 byl Manchester předními finančními experty dokonce vyhlášen za nejlepší místo pro podnikatelské aktivity v celé UK. Významnou složkou pro městský rozpočet je turistický ruch - Manchester je z pohledu zahraničních turistů třetím nejnavštěvovanějším městem v UK
Název „manchester“ je kombinací původního římského označení města Mamucium a anglo-saského dodatku Ceaster – což je anglo-saské označení pro římský výraz Castra – (město).
Ačkoli se v oblasti dnešního Manchesteru nacházejí archeologické vykopávky, které svědčí o jeho prehistorickém osídlení, počátek města spadá až do římské doby anglických dějin – v roce 70 římský vojevůdce Agricola (známá to postava římských dějin) založil na kopci nad soutokem řek Irwell a Medlock pevnost Mamucium.
Důležitým okamžikem v historii Manchesteru byla „invaze“ tkalců z Flander ve 14 st., kterou zapříčinily náboženské války v Evropě a následná nesmyslná katolická krutost vůči „jiným“ křesťanům. Tkalcové z Flander založili v městečku své přádelny a první manufactury - a tím nastartovali zdejší průmyslový rozvoj. V 18 st. pak Industry Revolution už jen využila zdejší potenciál a z malého průmyslového městečka vytvořila největší textilní centrum tehdejšího světa - Manchester se stal největším světovým producentem bavlny a začalo se mu oprávněně říkat „Cottonpolis“. Ve zdejších textilních továrnách se vyráběly především levné napodobeniny drahých indických látek.
Rychlá industrializace města přinesla hrstce lidí neskutečné bohatství, většině však chudobu, jelikož zdejší kapitalisté neměli pro své dělníky příliš pochopení a své zisky si rozhodně nemínili krátit nějakým zbytečným sociálním programem….v roce 1842 sem přijel do továrny svého otce pracovat mladý Bedřich Engels – a to co zde viděl jej šokovalo a poznamenalo tak, že o tom napsal několik významných knih, které se postupně staly světovými bestsellery – např. Životní podmínky pracující třídy v Anglii ….největším jeho bestsellerem všaj byl Manifest komunistické strany, který napsal o něco později se svým nejlepším kamarádem Karlem……J…..ne náhodou je Manchester také kolébkou Labour Party a ženského feministického hnutí…..
Průmyslový rozvoj města si žádal stále lepší infrastrukturu – proto bylo v oblasti vybudováno množství vodních kanálů, které spojily město jak se zdroji surovin tak s odbytišti pro své výrobky. V roce 1830 byla v Manchesteru vybudována první osobní železnice na světě – spojovala Manchester s Liverpoolem. Významným okamžikem bylo vybudování Manchester Ship Canal (1894), kterým mohly do města vplouvat velké zaoceánské lodě
Postupem času se Manchester transformoval ze zakouřeného průmyslového města v současné moderní komerční velkoměsto s velkým kulurním zázemím.Co se týče památek, tak velmi zajímavou oblastí je Castlefield – což je první „městská památková rezervace“ v UK.. Leží asi 15 minut pěšky od městské radnice a je to jakýsi velký komplex zajímavých staveb kolem nábřeží kanálu, je zde také velká aréna pro pořádaní kulturních akcí pod širým nebem a samozřejmě i spousta stylových pubů a barů. Nejvýznamnějším kulturně – historickým centrem města je Museum Of Science and Industry – kde se pořádají různé specializované výstavy orientované především na sociální aspekty industrializace.. Velkou chloubou musea je funkční replika lokomotivy Planet Roberta Stephensona, která je vždy o víkendech předváděná na 400 metrů dlouhé speciální trati ukončené na nejstarším nádraží pro osobní přepravu na světě – a je to opravdu velká show…J……v museu je také „dětské centrum“ kde si malí haranti mohou vyzkoušet funkčnost prakticky všech vědeckých průmyslových vynálezů….
Největší atrakcí města je Granada Studios Tour – zde si lidé mohou zcela reálně osahat mediální svět ….každý rok sem zavítá neuvěřitelný počet – 700 000 lidí….
Manchester má velmi špatné zkušenosti s Bombama – v období Second World War se zde vyloženě vyřádili němečtí „nadlidé“ (Fuck You!) a aby toho nebylo málo tak se k nim přidávali peacemakeři z IRA – kteří zde provádějí své pravidelné hrátky s bombama již od 19. století….největší explozi zde provedli v roce 1996 – kdy bomby explodovaly přímo v centru města, velmi vážně jej poškodily a 200 lidí skončilo s vážným zraněním v okolních nemocnicích. Tento nesmyslný bombový útok způsobil následnou velkou rekonstrukci celého centra města, a to se i díky tomu stalo opravdu velmi zajímavým místem s množstvím moderních nákupních a zábavních komplexů, z nichž nejvýznamnější je Manchester Arndale – po rekonstrukci v roce 1996 je to největší nákupní centrum v celé UK.
Obyvatelé města jsou nazývání Mancunians - zkráceně pak Mancs, populační exploze započatá Industry Revolution měla svůj vrchol v roce 1931, kdy ve městě žilo 731 000 Mancs….poté došlo k pozvolnému sestupu až k současným 452 000….
Jak jsem se již zmínil – Manchester je také městem kultury. Sídlí zde nejuznávanější symfonický orchestr severní Anglie. Hlavním kulturním stánkem města je Corherhouse. Na podzim se zde koná Manchester Festival – ohromná kulturní akce, která probíhá po celém městě (taková mamutí Colours Of Ostrava..:-)…..v Manchesteru byla vždy velmi kvalitní rocková scéna a zdejší lokální kapely často dosáhly celosvětového uznání – The Smiths, Buzzcocks, Joy Division (New Order) či Oasis ….v 80 létech byl Manchester kolébkou celé tehdejší světové „indie scény“, kterou formovaly místní kapely jako Charlatans, Happy Mondeys, Jamiroquai, The Chemical Brothers…..
Manchester je také městem sportu, místnímu populárnímu fotbalovému klubu se budu za chvíli obsáhle věnovat, podotknu, že kousek za městem – ve vesnici Trafford ještě sídlí celosvětově velmi populární United, ovšem v samotném městě si svou pozici pevně udržuje místní City…..
Velkou sportovní událostí byly Commonwealth Games v roce 2002, které způsobily velký rozvoj infrastrukrutry města a také výstavbu moderních sportovních komplexů – jako je City Of Manchester Stadium, the National Squash Centre a The Manchester Aquatics Centre. Manchester se také dvakrát pokoušel kandidovat na pořadatelství Olympijských her, bohužel (či bohudíky?) Atlanta a Sydney byly úspěšnější…..
Takže když už jsme u toho sportu, tak přejděme definitivně v našem „vyprávění „ k místnímu fotbalovému klubu…
¨
Kořeny Manchesteru City spadají do roku 1880, kdy byl založen Gorton Athletic – přímý předchůdce dnešního City, v roce 1887 se klub přesunul na nový stadión – Hyde Road do městské části Ardwick a proto se zároveň i přjemenoval na Ardwick A.F.C., záhy se klub dostal do vážných finančních potíží, došlo k velkým změnámu uvnitř strukury klubu, no a proto se po stabilizování situace v roce 1894 již definitivně přejmenoval na Manchester City FC.
V roce 1899 se klub dostává mezi fotbalovou elitu do The First Division, ve které pak už po většinu své klubové historie i zůstává. V roce 1904 příchází první velký klubový úspěch – vítězství ve finále FA CUPU, kde Citizens porazili svého lokálního rivala z Boltonu 1:0. Finále FA CUPU si klub neúspěšně zopakoval ještě v létech 1926 a 1933 aby to na třetí pokus konečně zase vyšlo – v roce 1934 ve finále porazil Portsmouth 2:1. V tomto ročníku FA Cupu vytvořil City divácký klubový rekord - v domácím zápase se Stoke přišlo na Main Road 84 569 diváků – což je mimo London a Glasgow britský rekord. Toto úspěšné klubové období bylo završeno prvním ligovým titulem v historii klubu (celkově má 2) – bylo to v roce 1937, na druhém místě tehdy skončil Charlton Athletic - ale co bylo určitě velmi pikantní – v této sezóně sestupoval Manchester United. V následující sezóně jej však v Second Division nahradil právě Manchester CITY, který tam jako ligový mistr senzačně spadl – velkou raritou jejich sestupu bylo, že Citizens nastříleli nejvíce gólů v celé lize a měli dokonce aktivní skóre.....
V Druhé Divizi pobyli přes celou válku a v roce 1947 se s velkou slávou vracejí znovu zpět mezi elitu, kde se rychle etablovali a v roce 1955 se opět dostali do finále FA Cupu – podlehli Newcastlu, hned za rok si vše vynahradili a v nezapomenutelném finále porazili Birmingham City 2:1, toto finále bylo mimojiné zajímavé i tím, že klubová legenda – německý brankář Bert Trautmann zápas dochytal se zlomeným krkem......holt tento německý válečný veterán byl ze zákopů na východní frontě zvyklý opravdu na ledacos.....Za dva roky na to vytvořil Manchester City zajímavý ligový rekord – jejich celkové skóre 104:100 bylo opravdu unikátní a stačilo na hezkou pátou pozici.....
V roce 1963 klub spadl do Druhé Divize, tam se však postupně konsolidoval k nástupu ke svému nejúspěšnějšímu klubovému období – v roce 1966 s vrátil mezi elitu a zařadil se hned k absolutní ligové špičce, v roce 1968 dokonce vyhrává svůj druhý ligový titul – na druhém místě tabulky byl městký rival United. V následující sezóně vyhrává ve finále FA CUPU 1:0 nad Leicesterem. Aby toho nebylo najednou málo, tak do třetice všeho dobrého se v další sezóně stává vítězem Poháru Vítězů Pohárů (PVP) – což je zároveň i největší klubový mezinárodní úspěch . V této sezóně se Citizens povedl zajímavý Treble – kromě PVP totiž ještě vyhráli Ligový Pohár a Charity Shield
Poté však následuje pozvolný ústup ze slávy, který postupně nabírá na intenzitě a Citizens několikrát sestupují do Druhé Divize – aby se na chvíli zase vrátili a zase hned sestoupili......Světlými body v tomto nešťastném klubovém období je rok 1976, kdy Citizens opět vyhráli Ligový Pohár a pak ještě rok 1981 –to se dostali do finále FA CUPU – ve Wembley byli vyrovnaným soupeřem v té době hodně rozjetého Tottenhamu Hotspur...a prohráli s ním až v opakovaném finále......
Klubová krize vyvrcholila v roce 1999 sestupem do Třetí Divize, následoval sice hned zase postup do Championsipu, tam to opět nezvládli a spadli zpět do League One......poté přichází do klubu Spasitel v osobě anglické fotbalové legendy – Kevina Keagana, který rychle vytahuje klub z League One až do Premier League, kde rozhodně nehrají druhé housle .....
Manchester City je známý svou kvalitní mládežnickou akademií, produkující stále nové a nové špičkové hráče, klub je už ve velmi ranném věku pravidelně zabudovává do základního kádru, doplňuje je zkušenými mezinárodními fotbalisty, no a tento zajímavý fotbalový mix sklízí na domácí ligové scéně úspěchy, bohužel ti nejlepší stále odcházejí jinam – proto se klubu nedaří proniknout do špičky. Toto období však může být u konce, jelikož v létě 2007 získala kontrolní balík akcií společnost UK Sports Investments Limited v jejímž čele stojí taiwanský předsea vlády Thaksin Shinawatra, který má s klubem do budoucna velké plány – důkazem je angažování S.G. Erikssona na post klubového managera, což je svým způsobem už „zadělání“ na klubový úspěch….
Klubové barvy jsou nebeská modrá a bílá, Nickname je „Citizens“. Klub má velkou a věrnou fanbase, jejíž jádro je logicky umístěno přímo ve městě – kde Citizens rozhodně nehrajou druhé housle za svým městským a daleko slavnějším rivalem – Manchesterem United. V celém UK (kromě Manchesteru) mají Citizens asi 400 000 supporters, v celém světě pak přes 2 milióny příznivců – což je opravdu velmi slušné číslo na klub, který vyhrál jen jednou PVP......O věrnosti místních fans nejlépe vypovídá návštěvnost v dobách největší klubové mizérie – v League One chodilo na Main Road průměrně hodně přes 30 000 fans.
Citizens své zápasy v současnosti hrají na supermoderním City Of Manchester Stadium, který byl speciálně vybudován ke Hrám Britského Commonwealthu v roce 2002, po hrách byl stadión za symbolickou částku pronajat klubu na 250 let. Citizens však do stadiónu mohutně investovali – speciálním prodloužením tribun k hrací ploše odstranili atletický ovál a proměnili atletický „všesportovní“ stadión v čistě fotbalový s celkovou kapacitou 47,726 diváků – což z něj dělá 5 největší stadión v PL. Tyto úpravy vyšly klub na 35 miliónů liber.
Tradičním stadiónem Citizens – na který dodnes všichni s láskou vzpomínají je kultovní Main Road, zde klub hrál své zápasy od roku 1923 až do svého přesunu na současný stadión v roce 2003 . Main ¨Road byl velmi příjemný stadión s velmi specifickou atmosférou. Dlouho to byl největší klubový stadión v Anglii – rekordní návštěva zde byla v zápase se Stoke City v 6 kole FA CUPu - 84,569 (1934) Po druhé světové válce na Main Road dokonce několik sezón hostoval konkurenční Manchester United – jehož Old Trafford byl totálně rozbomardován a musel být vybudován prakticky celý znovu. Postupem času prošla Main Road několika velkými úpravami – ty postupně snižovaly její kapacitu, no a v 90 létech - kdy podle Taylorovy Zprávy musela být na anglických stadiónech 1 a 2 Divize všechna místa k stání zrušena a nahrazena povinně sedačkami - došlo další rekonstrukcí k radikálnímu snížení kapacity stadiónu –– a Main Road tak přestala klubu vyhovovat svou kapcitou – což je pro svého času největší klubový stadión v Anglii docela paradox……
Myslím, že klub jako je Manchester City si takto rozsáhlé představení rozhodně zaslouží
autor : Bruce
COYS!
Komentáře
Přehled komentářů
ted jsem na to prisel,tottenham v clanku napsasl 2x "...J..." proc ale?ja vim proc.Jeto skryte heslo.
pro londýnskou špínu
(bruce, 12. 12. 2007 10:26)ne každý člověk je nutně tupým gunnerem, jehož technické dovednosti končí u Ctrl+C, CTrl+V......my jsme tady takoví kreativní Cockerels s vlastním názorem...
Dik
(Everton1878, 9. 12. 2007 11:42)Vynikajuci clanok, prijemny zazitok si ho precitat ! :-) Dik
Pekné
(MartanCJ, 8. 12. 2007 13:27)Bruci... smekám... Ty by si rovnou mohl učit Britské Dějiny ;-)
dikes..
(zigi, 8. 12. 2007 10:55)Pekne ´ predstavenie ´ - zaujimave informacie, hlavne o meste Manchester - ako takom. ;-)
vimto
(tomas, 13. 12. 2007 20:37)