Představení soupeře - Reading FC
Představení soupeře – Reading FC
Reading je moderní 150 000 město v jihovýchodní Anglii (hrabství Berkshire) ležící asi 60 km od Londonu na soutoku řeky Temže a Kennetu
Reading má velmi bohatou historii a pulzující přitomnost . Ve středověku zde bylo velmi významné opatství – jedno z nejbohatších v zemi, což byl zároveň i důvod jeho konce – král Jindřich VIII. zabavil jeho majetek, opata pro jistotu pověsil na hlavní bráně a opatství nechal zpustnout – dnes je to jen rozsáhlé zbořeniště kousek od místní pěší zóny.
Reading byl založen v 8 století jako anglo-saské sídliště – jeho původní anglo-saský název – Readingum znamená „místo kde žijí Readda's People“. V roce 871 v jeho přímém sousedství proběhla velká a krvavá bitva mezi Anglo-Sasy a Dány, ti přes velké ztráty nakonec zvítězili a s Readinguem naložili tak jak bylo tehdy zvykem nakládat s poraženými – vydrancovali jej a do základů vypálili……díky výhodné poloze města došlo rychle k jeho obnově a ve Velké pozemkové knize (Doomsday Book) je již v roce 1086 Reading zmíňován jako významné sídlo čítající přes 600 duší…no a postupem doby se stal největším městem v celém Berkshire….
Sluší se dodat, že nedaleko Readingu se nalézá významná přirodní lokalita The Valey Of The White Horse (jihozápadně od Oxfordu) – celé údolí je pojmenováno podle velkého prehistorického obrazu vytesaného na skále….jedná se o 125 metrů dlouhého koně………kolem této fresky existuje velmi rozsáhlá baterie legend a mýtů ……celé dlouhé údolí je protkáno prehistorickými sídlišti, pohřebišti…..po Stonehenge to je nejvyýznamnější prehistorická památka celé Británie …
V období Občanské války byl strategicky významně položený Reading cílem jak Royalistů tak Parlamentu, takže během pár let několikrát změnil své majitele a u jeho zdí se udála nejedna velká bitva tohoto bouřlivého období anglických dějin
V době Industry Revolution ve městě kromě velkého množství různých manufaktur vyrostly také velké hutě, ale především zde došlo k velkému rozmachu pivovarnictví – ten proslavil město široko daleko (např. pivovar Simonds' Brewery známý svým India Pale Ale), takže „historický“ Reading se rychle proměnil v moderní průmyslové město, je proto logické, že místní populace rapidně vzrůstala – z 9 000 v roce 1800 na 21 000 v roce 1851 až na 60 000 v roce 1900 ….a přitom to kdysi bylo takové klidné a tiché městečko….:-)
Po 1. světové válce došlo ve městě k velkému stavebnímu boomu – město se svou předměstskou bytovou zástavbou rozšiřovalo do dalekého okolí, a díky své strategické poloze byl Reading záhy připojen na síť rychlostních autostrád, čímž se stal ještě „zajímavějším“ místem pro business. Dnes je Reading komerčním centrem rozsáhlé oblasti Thames Valley. Co se týče historických památek, tak to je s nimi ve městě slabší – většina totiž ustoupila moderní zástavbě, ze slavného středověkého opatství zbylo jen rozsáhlé zbořeniště (kousek od pěší zóny), takže nejvýznamnější místní kulturní památkou je dnes Stará Radnice (1785), v ní je situováno Museum Of Reading (otevřeno již v roce 1883) - v jehož galériích je zaznamenána bohatá historie regionu, kromě jiného je zde k vidění i kopie slavné Tapisérie z Bayeux.
Reading je světově známý především díky dvěma velkým hudebním festivalům – WOMAD, specializovaného na „world“ music a Reading Festival – což je jeden z vůbec nejkultovnějších rockových festivalů na světě a kapela, která má tu čest stát se headlinerem večera pak toto své zdejší vystoupení považuje za jeden z vrcholů kariéry..:-)
Reading je také město zaslíbené sportu, hraje se zde dokonce i lední hokej…J….místní basketbalový klub The Rockets je na scéně velmi úspěšný, rugby je v regionu velmi populární sport – na Madejski Stadium hrají své zápasy známí London Irish, Reading je město žijící celkově motorismem – není proto náhoda, že na Smallmead Stadium sídlí populární motocyklový klub Reading Racers ( Reading Bulldogs) jezdící elitní národní soutěž. Nutno podotknout, že ve městě se hraje také fotbal a poslední dobou je tam díky klubu Reading FC k vidění opravdu výborný fotbal….. takže teď už konečně si můžeme společně zařvat : Come On You Roayals!
Reading FC byl sice založen už v roce 1871, ovšem až teď zažívá opravdu dobré časy, kdy se konečně dostal na úroveň o které se mu celých 130 let mohlo jen zdát .Originální klubový „nickname“ byl The Biscuitmen - podle tradičního výrobku – místních sušenek firmy Huntley & Palmers, ta však v roce 1970 zavřela svou místní továrnu a klub se přejmenoval na The Royals, oficiálním klubovým maskotem je lvíček nazývaný Kingsley Royal. Klub ve své ranné historii cestoval po několika místních hřištích až se v roce 1896 na dlouhých 100 let definitivně usídlil v Elm Parku, jehož kapacita se postupně pohybovala od 16 000 do 33 000, no a dnes je na jeho místě bytová zástavba….
V roce 1913 se Reading vydal na dobrodružnou výpravu na kontinent aby tam šířil poselství dobrého anglického fotbalu – svou hrou fascinoval celou Itálii, kde suveréně porážel její nejlepší kluby včetně národního týmu…..fascinovaní Italové si Reading chtěli jako velkou atrakci pozvat i napřesrok – bohužel do toho vstoupila 1. světová válka, takže z dalšího turné sešlo, navíc na bojištích (možná i na italské frontě) padla více než půlka tehdejšího týmu …hned po válce byl Reading přijat do The Third Division, kde pak následně strávil většinu své klubové historie ….v FA Cupu byl pro Reading nejúspěšnější rok 1926, kdy se dostal až do semifinále – tam vypadl s Cardiffem – a tento moment byl až do loňského postupu mezi elitu nejvýznamnějším okamžikem klubové historie.
V roce 1986 se Reading poprvé probojoval do The Second Division, v roce 1988 se však vrátil do své domovské The Third Division, kde si pobyl do roku 1992, po následných rekonstrukcích anglických fotbalových soutěží se nakonec ocitl v League One.
Důležitým okamžikem v klubové historii se stal rok 1990, kdy se předsedou stal úspěšný podnikatel ze Stoke John Madejski, zajímavý je původ jeho jména – původní jméno je totiž Robert John Hurst, Madejski je jméno jeho nevlastního otce – polského vojenského letce, který si během 2. světové války vzal jeho nebohou matku…v našem příběhu je však důležité, že John Madejski nastartoval velký obrat v klubových dějinách – začal postupně investovat do kádru a do klubového zázemí, a co především - dokázal najít vhodné a zapálené lidi pro fotbal, kteří mu pomohli postpupně vytvořit z Readingu fotbalovou supernovu.
V roce 2001 došlo k zajímavé situaci – kouč Alan Pardew zařadil na soupisku týmu pod číslem 13 hráče jménem „Reading Fans“ – jako poděkování všem fans za jejich věrnost v těžkých časech
V následujícím roce 2002 započala slavná cesta Readingu na fotbalový Olymp – v této sezóně se konečně vymanil z podzemního vězení League Two, další rok se jako nováček umístil v League One (dnešní Championship) na fantastickém 4. místě - v boji o Premier League jej však v semifinále play-off vyřadil slavný Wolverhampton Wanderers, hned po nešťastném semifinále byl úspěšný klubový manager Alan Pardew zlanařen do West Hamu, na klubové lavičce jej vystřídal mladý a ambiciózní Steve Coppell z Brightonu, v sezóně 2004-05 skončil Reading mimo místa play off aby si vše vynahradil v následující sezóně – kterou naprosto suverénně vyhrál, strhl většinu rekordů Championshipu a postoupil mezi fotbalovou elitu do Premier League.Kde hned svou první sezónu čeřil vodu – a jako absolutní nováček hrál až do posledního kola o evropské poháry. Reading proslul svou nezměrnou bojovností a výbornou útočnou hrou, kterou ničil zkušené ligové harcovníky…..současná druhá ligová sezóna je již poněkud méně úspěšná, ale boj o záchranu se Royals určitě netýká …
Reading hraje své zápasy na Madejski Stadium – tam se přesunul v roce 1998 ze svého stoletého Elm Parku. Stadión je logicky pojmenován po klubovém mecenáši a klubovém řediteli - Johnu Madejskému. Současná kapacita tohoto krásného moderního fotbalového stánku je 24,250, už toto léto má však začít velká rekonstrukce, která kapacitu zvýší na plánovaných 37 000.
bruce
Komentáře
Přehled komentářů
PROSIM VAS ZHANIM EMAIL ADRESU ROYAL BANK SKOTLAND V LONDYNE
PREDEM DEKUJI
ferko38@seznam.cz
zajímavý konec bujaré pitky..:-)
(bruce, 18. 1. 2008 16:49)předatava jak přiopilý Prague Gooner cestou z hospody až do ochraptění řve When the Spurs go marching in....a to vše v lillywhite dresu je rovněž velmi zábavná....:-))
Bujare pitky
(Prague Gooner, 18. 1. 2008 16:27)Tak s Brucem bych na to pivo klidne zasel a o dost radeji, nez s mnoha idioty z naseho webu. Jednou jsme jiz neco podobneho podnikly s Muflonem a skoncilo to tim v Bredovskem Dvore tim, ze Muflon mel na sobe dres Henryho:))).......kdyz tak vidim Bruce........opojna predstava:))).
to bruce
(tesi, 18. 1. 2008 16:18)No vidíš - ten pocit může být tím hybným momentem, první vlaštovkou, která povede k divokému bratření a bujarým pitkám s fanoušky Arsenalu ;-))))
re:re: shoda...
(bruce, 18. 1. 2008 15:30)zajímavý zážitek....:-))...ten malý Yido mohl být fakt dobrý...:-))...prostě pohled na velkého Scuma v něm vyvolal onen nepodmíněný reflex (tzv. yido-reflex), s kterým se každý Yido už rodí...:-))....a protože díky svému útlém věku je to ještě taková čistá duše, která dosud nemá na sobě ten hnusný civilizanční nános, tak nedokázal tomu svému reflexu říci NE a choval se krásně přirozeně...:-) ........nedávno jsem musel ten svůj nepodmíněný "yido-reflex" těžce potlačovat....byl jsem si jednou večer zaběhat a přede mnou šel nějaký malý scum v dresu s Henrym.....hned jsem pocítil prudký nástup toho základního "yido reflexu", který mi začal našeptávat - dej mu ránu za krk a pak ho někde u cesty zahrabej....:-)....naštěstí jsem ten reflex ovládnul a dokonce jsem si odpustil i nějakou jedovatou poznámku na jeho adresu když jsem ho míjel....:-) .......a měl jsem z toho pak normálně příjemný pocit jaký jsem dobrý člověk........:-))
re: Shoda Goonera s yidem
(Prague Gooner, 18. 1. 2008 11:32)
JJ ten nadhled, zkusenosti atd........neocenitelne. O to vice se me libi mladosi, kteri to tak nejak automaticky chapou. Treba ted na podzim jsem byl na dovolene v USA a tak si tam chodim po obchodaku v dresu a v tom se tam na me vrhne uplne mrnavej scum a zacne me ruckou mlatit do kolena, coz jeho scumi otec kvitoval obrovskym zachvatem smichu. Je me toho decka lito, nebot je odsouzeno k zivotu stale ublizeneho, ubreceneho yida trpiciho paranoidni predstavou ze Spuds jsou velkym klubem, ale hrozne se me libilo to, ze uz od mala chape, o cem to je:))).
Anglicka reprezentace..........na tu se neda koukat, z toho fotbalu boli oci. Kouka se na to pekne pouze pokud je v akci Robbo, to se clovek nenudi.
re shoda Goonera a Yida..:-)
(bruce, 17. 1. 2008 19:28)
ono to bude asi také tím, že máme nejen na ten fotbal podobný pohled....:-)....a samozřejmě i ta ne malá míra naší arogance je důležítá...:-)...a jelikož nejsme pobláznění puberťáci, tak máme nad tím vším už i nadhled....:-)
Na ten Wigan jsem nezapoměl - díky své aroganci s nimi totiž už vůbec ani nepočítám, vím že to tam rychle skončí - to je takový "klub jednoho muže" - navíc už i starého a unaveného muže....dávám jim ještě rok, maximálně dva....a pak zase šup do jejich domovské League One....:-)
S tím fanděním to je přesně jak říkáš, když jsem poprvé byl na WHL, tak jsem si ještě o Ars*nalu nemyslel v zásadě nic špatného....bral jsem ho jako "sympatického rivala"....během 10 minut mi bylo ale naprosto jasné, že to jsou jen zasraní zmrdi....a když jsem se v tom napevno a definitivně utvrdil, tak mi ten fotbal začal dávat konečně smysl...:-)..je to pak navíc i daleko větší zábava ...
to že ti vaši scumové nerespektují "názory" starších vychází z toho, že to jsou většinou jen poblázněná děcka, která se k tomu fotbalu dostala jen díky současné mediální masáží - tzn. kdyby byla podobná mediální masáž na cokoli jiného, tak tomu také podlehnou a k fotbalu aní nepáchnou.....není to prostě "v nich" - v tom to asi celé bude....:-)
K tesiho otázce? Na repre úrovni nemám problém, jelikož žádný hráč Ars*nalu nemůže hrát za Anglii..:-)....ale vyloženě mi tam vadí namachrovaný Lampard, arogantní psychoapt Terry a zasraný simulant J.Cole.....a když hraje česká repre, tak se na hru Rosického dívám s despektem a nesdílím nadšení ostatních přihlížejících....protože to je Scum...:-)
To tesi
(Prague Gooner, 17. 1. 2008 19:22)V reprezentaci ja mam celkem jasno. Vzdy fandim a z ciste osobnich duvodu jsem vzdy fandil Soca Warriors (pro neznale-Trinidad a Tobago)a tak nejak jsem uz Dwightovi odpustil ten jeho ulet s ManWho:)). Ostatni nehraji za kluby,ktere by me nejak trapily, naopak diky tomu ted treba celkem fandim Magpies. Ostatni naodni tymy jsou me ukradene, i kdyz z vetsinou fandim proti Nemcum (z principu), Italum (simulovani a nekoukatelny fotbal), Srbum (simulovani, arogance, rasismus fanousku i hracu).
to Gooner
(tesi, 17. 1. 2008 17:39)
:-)
Existuje hodně "druhů" zájmu o fotbal, ať je to pouhé projetí zadních stránek novin až po natření veškerých věcí, s nimiž člověk přijde do styku, do barev milovaného klubu. Vždycky jsem byl spíš ten první, ale v poslední době čím dál tím víc chápu to, co tu popisuješ - nenávist čehokoliv, co je spojeno s úhlavním rivalem, ať jde o nejlepšího hráče světa. Faktem je, že hlášky komentátorů jako "i fanoušci soupeře dokázali ocenit pěknou akci hostů potleskem" mi čím dál tím víc smrdí, už i proto, že když jsem ještě chodil na fotbal, každý gól v naší síti mě prostě doháněl k šílenství a o nějakém obdivu k tomu, jakým způsobem padl, nemohlo být ani řeči. Zajímalo by mě, jak to máš třeba s repre. Odlišuješ klubismus a reprezentaci? Čili fandíš hráči hrajícímu za nenáviděný klub, když hraje ze repre, jíž přeješ úspěch?
Shoda Goonera s yidem
(Prague Gooner, 17. 1. 2008 10:36)Je zvlastni, jak se na mnoha zalezitostech s Brucem shodnu....asi to bude tim vekem, aroganci atd. Ten Reading tam take vidim mnohem radsi nez nejake Boro, Bolton a jeste si zapomnel na Wigan. Jinak jak tady byla ta debata o tom jaky kdo byl fanousek za mlada, ja taky mel podobne nazory, ale tak nejak jsem chapal, ze asi nebudou uplne idealni, kdyz se mnou zbytek North Banku nesouhlasil. Treba kdyz tenkrat prvne hral Cliff Bastin a ja si rikal, ze je to strasnej lempl no a zbytek tribuny mu evidentne duveroval, tak jsem si rekl - jsou starsi, rozumnejsi, maji pravdu:))). Nebo kdyz tehda hral na highbury prvne za Spuds Blanchflower. Rikam si, kurna ten hrac se me libi, ale oni hned ze to je jedno, je to proste scum, tak nemuze bejt dobrej. Tak jsem poslechnul a byl to proste scum:))). Ted vim, ze oni meli pravdu a ja udelal dobre, ze jsem je poslouchal. Bohuzel tihle novodobi scumove neposlechnou zadneho starsiho Goonera, ktery se jim snazi byt otcem ve fandeni:))))
to Cottager
(bruce, 16. 1. 2008 16:50)jo, souhlasím....je to takový sympatický klub, který si na nic nehraje a místo blbých keců tam všichni především makají - a to je především dílo Madejského - on přitáhl do klubu zapálené lidi, vytvořili si strategii a jedou si po té nastavené lince.....škoda, že jim vloni nevyšly poháry....chyblě jim jen kousek.....letos jim chybí ono "nováčkovské" nadšení a ostatní si na ně už také zvykli a vědí co od nich mohou čekat - takže sezóna není tak úspěšná jako loňská.......asi tam mají ambice zůstat natrvalo v Premier League - tomu odpovídá ta přestavba stadiónu na 37 000.....mohli by v lize vystřídat třeba Bolton nebo takové Boro...:-)
robo
(robo is best, 15. 1. 2008 20:35)Tottenham Hotspur podle deníku The Mirror jedná o výměně dosavadní gólmanské jedničky Paula Robinsona do Middlesbrough za záložníka Stewarta Downinga.
Royals
(cottager, 15. 1. 2008 19:25)Steve Coppell vybudoval fantastický kádr, který je až neuvěřitelně vyvážený. Navíc každý hráč má maximální důvěru, což je základ úspěchu. V Readingu je velký potenciál, za několik let by mohl bojovat pravidelně o poháry, pokud se nestane něco neočekaváného jako odchod Coppella a podobně. Ovšem v mnohém mi připomínají Fulham.
menší doplnění
(qotsa, 15. 1. 2008 19:16)
Myslím, že stojí za to uvést odkaz na toho bílého koníka..
http://www.whitehorsechallenge.com/images/Uffington%20white%20horse2.jpg
London Irish
(MartanCJ, 15. 1. 2008 18:00)Může mi někdo vysvětlit ten název? Nehrají v Londíně a nejsou to Irové... Proč tedy London Irish? :D
DOTAS
(FERKO, 8. 1. 2009 23:38)