Jdi na obsah Jdi na menu
 


Představení soupeře - Wigan Athletic

19. 4. 2008

Představení soupeře – Wigan Athletic

 

Toto představení našeho soupeře bude specifické – můžeme jej totiž pojmouti  jako jakési requiem za Wigan…..requiem za klub, který se co nevidět pravděpodobně opět  vrátí zpět na periferii zájmu – někam do zapomění League One…..ale jelikož je  stále ještě  přítomen na hlavní fotbalové scéně, tak zde máte  jeho představení….

 

Wigan je se svými 90 000 obyvateli  středně velké anglické město v hrabství Lancashire, je součástí Greater Manchester (více v . představení Manchester City)…...

 

Z ranné anglické histroie víme, že v katastru dnešního Wiganu  „odpradávana“ sídlil keltský kmen  - Brigantinů (kterým v „předřímských“ časech patřila celá severní Anglie) – po dobytí Británie Římany se nakonec i Brigantinové podvolili (a určitě nemá cenu dodávat,  že u toho proteklo hodně keltské krve) a začali spolupracovat s Římany……důkazem toho jsou četné  římské památky v této oblasti, které vypovídají o  čilém obchodním ruchu té doby …..nemáme však žádný důkaz, že by některé z tehdejších římských sídlišť  bylo  lokalizováno  přesně v oblasti dnešního Wiganu, který by tak mohl být brán jako jeho přímý „pokračovatel“ – proto za historický počátek města WIGAN považujeme až rok 1246, kdy mu byl udělen městský status……..

Významným historickým mezníkem města Wigan byl rok 1651, kdy na nedalekém  Wigan Lane proběhla velmi krvavá bitva  tehdejší Third English Civil War mezi Royalisty a New Model Army – což byla vojenská frakce Parlamentu…….památkou na tuto historickou  událost je Monument – postavený zde  nedlouho po bitvě  jako výstražné  memento za všechny tehdejší mrtvé….

 

Wigan byl  už ve středověku čilým  průmyslovým městem – byl to tzv. „Mill town“ – město se spoustou různorodých  manufaktur – zde pak  s převahou manufaktur textilních – vodními kanály sem bylo z anglického severu na nákladních lodích  dopravováno  uhlí – které roztáčelo kola místních malých přádelen……v období Industry Revolution pak nabyl tento proces  velmi intenzívních rozměrů a Wigan se stal součástí velké textilní aglomerace, jejíž centrum bylo umístěno do  vesnice Manchester …

 

Wigan má další zajímavý rozměr – v roce 1937 napsal pan G. Orwell knihu – The Road To Wigan Pier, jejíž hlavní částí je  rozbor životních podmínek anglické pracující chudiny – no a  prototypem pracující chudiny  se spisovateli stala chátra z Wiganu……..

 

Dnes je Wigan moderní průmyslové město s bohatým kulturním životem – je zde mimojiné  silná lokální hudební scéna vyrostlá  z velkého množství místních hudebních hospod a hudebních klubů ………perličkou je Světový  festival  Jedlíků, který se zde každoročně koná….vloni byla tato nechutnost rozšířena ještě  o vegetariánskou subsoutěž….

 

Co se týče sportu, tak městu dominuje jednoznačně Rugby – to je zde sportem N:1, místní rugbyový klub Wigan Warriors sklízí na scéně velké úspěchy – hlavně v 80 a 90 létech dominoval rugbyové lize…….

 

S fotbalovým klubem to tady vždy bylo na levačku……současný Wigan Athletic vznikl až v roce 1932 –  předtím ve městě působily jiné kluby, ale ty postupně jeden za druhým zanikaly…..a i Athletic to rozhodně neměl jednoduché  - prostě ve Wiganu není pro fotbal příznivé klima……je to možná dáno i jeho polohou – v blízkosti města leží tradiční severoanglické fotbalové bašty a pro další klub tu už prostě nebylo místo….navíc rugby se ve městě už v samotných počátcích  uchytilo  jako hlavní sport…….takže místní Wigan Athletic se od svého založení pohyboval výhradně na neligové scéně…….ale i tady se dají najít nějaké zajímavé okamžiky….např. Wigan drží rekord ve výši vítězství neligového týmu nad ligovým – stalo se to  v roce 1935 ve FA CUPU, ostudu tehdy utrpěl ligový Carlisle United – 6:1 byla opravdu velká šiška…….další neligový rekordní zápis je z roku 1957, kdy se ve Wiganu sešla k zápasu s Hereford United  návštěva čítající 27 500 duší – což je dosud nepřekonaný návštěvnický rekord v zápase dvou neligových týmů…..

 

Rok 1978 je pro Wigan zlomový – v tomto roce byl totiž konečně přijat mezi ligové týmy – a to na úkor Southportu a od tohoto roku tedy začal Athletic  fungovat na profesionální fotbalové scéně – pohyboval se mezi 3 a 4 divizí

 

Rok 1995 je dalším klubovým mezníkem – do klubu vstupuje úspěšný podnikatel se sportovním oblečením a místní rodák David Whelan – majitel  obchodního řetězce JJB Sport – a na stará kolena se vrátil domů aby si splnil sen – vytáhnout místní klub do Premier League….když toto v roce 1995 oficiálně vyhlásil, sklidil v nejlepším případě jen chápavé úsměvy – jenomže věci se ubíraly směrem, který určil Whelan – hned v roce 1997 vyhrává Wigan  4. Divizi a nastupuje strmou cestu vzhůru – v roce 2001 se klubovým managerem stává  Paul Jewell, který jej hned v první sezóně dostává z League One  do Championshipu a ten jako absolutní nováček hned v první sezóně suverénně proletí a skončí jen dva body od Play Off, no a  ve své druhé sezóně  si už  Wigan  vybojovává přímý postup- a se Sunderladnem postupuje  do vytoužené Premier League…….neuvěřitelná cesta vzhůru malého lokálního klubu během pár let  mezi absolutní fotbalovou  elitu – založená na entuziasmu jednoho člověka, který si tímto plní svůj velký sen….taková česká paralela mohou být české Drnovice…..(až na to jejich kriminální pozadí)….

 

V Premier League je Wigan zpočátku velkým  oživením, Whelan nakoupil zajímavý mix jinde odložených a nepotřebných hráčů a ti si ve Wiganu chtějí dokázat, že na to ještě stále mají….takže Latics čeří hladinu Premier League, navíc se dostávají do finále Ligového Poháru, tam sice prohrávají se slavným Manchestrem United – ale výkon to je na absolutního nováčka obdivuhodný……nejlepším hráčem Wiganu byl v jeho úvodní prvoligové sezóně  vyhlášen P. Chimbonda – ten navíc získal ocenění nejlepšího pravého  obránce celé  PL….a tím vším na sebe „neznámí“ a „bezejmení“ hráči Wiganu výrzaně upozornili všechny anglické bafuňáře – takže se P. Jewelovi přes léto jeho tým  prakticky rozpadl……Jewel nehodil flintu do žita – nakoupil místo právě odešlých „hvězd|“ další nové neznámé tváře a s nimi  se ve svém druhém provoligovém roce s hodně odřenýma ušima v hodině dvanácté  zachránil……frustrovaný Jewel však u týmu na konci sezóny  rezignoval a letos to  vypadá, že Wiganu definitivně dochází prvoligový dech – P. Jewel byl pro klub zásadní postava a nikdo jiný nedokáže z tak slabých ingrediencí namíchat tak výživný fotbalový koktejl jako on…..navíc i P. Whelan má již  svůj věk a ztrácí svůj původní entuziasmus, kterým dostal Wigan ze 4 divize až do PL……takže toto naše představení Wiganu opravdu   můžeme brát zároveň i jako malé requiem za tento – hm, řekněme „zajímavý“ fotbalový úkaz…..

 

Wigan hraje své zápasy od sezóny 1999/2000 na novém JJB Stadium, jehož kapacita 25 000 míst není v ligových zápasech ani zdaleka využita…..na JJB Stadium hrají své zápasy také  Wigan Warriors – a to před daleko většími zástupy lidu ……

 

Klubová přezdívak „Latics“ je zkomolenina slova „Athletic“ a z nějakého důvodu už zůstala jako klubový nickname.  

                                                                                         

bruce is a yido

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

to bruce

(webmaster, 11. 11. 2007 20:22)

mno tak to moc nepřháněj s tím oslavováním...myslím tím oslavování toho svátku, tu naši výhru je třeba pořádně zapít:-P jinak report klidně napíšu až se podívám na full match, pokud nám ho nabídneš:-)

hello, hello

(bruce, 11. 11. 2007 18:23)

We Are Back!....kdo napíše report?....my tady totiž dneska hromadně slavíme svátek......a já k tomu ještě navíc soukromně i toto naše vítězství....:-)